Na děťátko se těšíš. Nakupuješ výbavičku, zatímco druhá půlka tvého mozku řeší účetnictví, klienty a uvedení nového produktu na trh. Je ti jasné, že po narození dítěte budeš muset v práci trochu ubrat, ale ty to zvládneš. A co když ne? Víš, jak skloubit mateřství s podnikáním, a zároveň nezešílet? Přečti si 7 tipů, co udělat dřív, než ti praskne voda.
💰Připrav si finanční polštář
Bez peněz na mateřskou nelez. Fakt. Pokud jsi OSVČ již před narozením dítěte a nepřiplácíš si nemocenské pojištění, dostaneš měsíčně ve formě rodičovského příspěvku:
- 13 000 Kč, pokud ho budete chtít vyčerpat do 27 měsíců věku dítěte (rychleji to opravdu nejde).
- 11 290 Kč, pokud budete rodičovský příspěvek čerpat po maximální možnou dobu 31 měsíců (déle to opravdu nejde).
Bude ti to stačit? Tipuji, že asi ne. Měj proto našetřeno tolik, abys z úspor dorovnala ušlý zisk a zaplatila odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Zbavíš se tím budoucího stresu, že prostě MUSÍŠ vydělávat, i když tomu situace s miminkem na bedrech nebude úplně nahrávat.
📢 Připrav na situaci své dodavatele, spolupracovníky a klienty
Nemyslím si, že těhotenství je čistě soukromá věc. Tvůj výpadek v práci, který nutně nastane, ovlivní i ostatní lidi. Je fér je několik měsíců předem upozornit, že dosavadní spolupráce dostane novou formu. Tvoji parťáci v podnikání tuto informaci uvítají určitě víc než nenadálé hluboké mlčení po porodu.
🏡 Připrav svou rodinu
Víš, jak bude tvoje rodina reagovat na tu radostnou novinku, že hodláš podnikat i s miminkem? Držím palce, aby tenhle váš plán přijali bez řečí o krkavčí matce nebo dokonce o egoistické feministce. A úplně nejvíc ti přeji, aby se někdo nabídl na pravidelné hlídání!
🤝 Najdi si k sobě pomocníka
Asistentku, sekretářku, provozní. Kohokoli, kdo bude zvedat telefony, odepisovat na e-maily a přebírat zboží ve chvílích, kdy ty budeš kojit, přebalovat a řešit prořezávající se zoubky. Než se ale pustíš do výběrového řízení, přečti si i článek o delegování práce, ať se vyhneš zbytečným přehmatům.
⏳ Co můžete odložit, odlož
S dvěma čárkami na těhotenském testu moc nových věcí nevymýšlej. Je možné, že se budeš muset vzdát supr trupr lákavé nabídky. A pak další. A další. No a? Lákavé nabídky přijdou i v době, kdy už dítko pomašíruje do školky a ty zase budeš mít o trochu víc času a sil rozjet něco většího.
🔄 Co můžeš předat, předej
Udělej si inventuru svých klientů. Leze ti nějaký na nervy? Ideální čas ho předat některému kolegovi (vtip). Nech si jen takové klienty, kteří:
- dobře platí
- nedělají kolem všeho drama
Počítej totiž s nepravidelnou pravidelností chronického nevyspání, bolestí bříška, rýmiček a kašlíčků. V tomhle nevyzpytatelném módu se obtížně hlídají termíny a pracovní režim. Chápavý přístup tvých klientů zmírní pocit úplné marnosti ze sebe sama.
❗ Tři měsíce radši s ničím nepočítej
Posledních pár týdnů těhotenství, hormonální houpačka během šestinedělí a ladění prvního z osmdesáti pěti denních a nočních režimů trochu toho času zabere. V podnikání doporučuji už neplánovat nic extra měsíc před termínem porodu, ani dva měsíce po. Jasně, třeba zrovna ty budeš mít štěstí, že porodíš naprosto tiché dítě, které ve dne v noci ani nepípne. Ale spíš ne. Promiň.
A trochu vzpruhy na závěr – podnikat na mateřské jde. Víc, než kdy jindy tu uplatníš schopnost pro time management a prioritizaci úkolů. Vyplatilo se mi plánovat na každý den jeden drobný úkol. Obvykle jich ale stihnu víc a mám z toho radost. Když úkol náhodou nestihnu, nic mě nestresuje – protože vím, že zítra je taky den.
Mateřská dovolená nemusí znamenat pauzu pro tvůj byznys. A pokud chceš svůj projekt rozjet ny vyšší obrátky, ale tak trochu tápeš, tak si rezervuj termín konzultace, kde společně nastavíme reálné cíle a budeš nejen spokojená maminka i podnikatelka!